Baza wiedzy

Szkolenia

Aktualności  Kampanie & Wybory

Wybory w USA: Barack Obama pozostaje na stanowisku

Marketing Polityczny, 9 listopada 2012 r.

Barack Obama będzie pełnić swoje stanowisko przez kolejne cztery lata.
Barack Obama będzie pełnić swoje stanowisko przez kolejne cztery lata.Źródło: barackobama.com

Barack Obama pozostanie na stanowisku Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej przez kolejne cztery lata. W przeprowadzonych w dniu 6 listopada 2012 roku wyborach prezydenckich, urzędujący prezydent pokonał kandydata republikanów Mitta Romneya.

Urzędujący Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej zdobył 61.785.502 głosy wyborców (50,6 proc.). W praktyce oznaczało to 332 głosów w kolegium elektorskim (United States Electoral College), co pozwoliło Barackowi Obamie na zwycięstwo w wyborach prezydenckich. Obama zwyciężył w 26 stanach oraz w Dystrykcie Kolumbia. Na kandydata republikanów Mitt Romneya głosowało  58.562.476 wyborców (47,89 proc.), co pozwoliło byłemu gubernatorowi Massachusets na zwycięstwo w 24 stanach. Ostatecznie Romney uzyskał 206 głosów w kolegium elektorów. Kandydatowi republikanów nie udało się niestety zwyciężyć w tych stanach, które dysponują największą ilością głosów w kolegium elektorów.

Pozostali kandydaci wyborach na urząd Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej nie przekroczyli nawet progu 1 proc. głosów wyborców. Najbliżej od tego progu był kandydat Partii Libertariańskiej, były gubernator stany Nowy Meksyk Gary E. Johnson. Johnson uzyskał bowiem 1.190.496 głosów wyborców (0,97 proc.).

Pomimo tego, iż przez wielu obserwatorów zarzucało posługiwanie się przez kandydatów w prowadzonej kampanii niewybrednym językiem, to tuż po ogłoszeniu wstępnych wyników wyborów prezydenckich Barack Obama podziękował Mittowi Romneyowi za zaciętą walkę. Mitt Romney z kolei podziękował prezydentowi jako zwycięzcy batalii o Biały Dom wyrażając nadzieję, iż słowa wypowiadane przez niego w trakcie kampanii nie zostały rzucone tylko na wiatr i teraz urzędujący prezydent  przejdzie także do czynów.

Wybory w USA pochłonęły prawie 6 mld dolarów.

Należy bowiem przypomnieć, iż zarówno Barack Obama, Mitt Romney jak i kandydaci na wiceprezydentów nie szczędzili sobie wzajemnych uszczypliwości posługując się w trakcie kampanii prezydenckiej oraz towarzyszącym jej debatom, często dosyć brutalnym i wulgarnym językiem (np. zarzucając sobie wzajemne kłamstwa, posługiwanie się takimi określeniami jak stek bzdur, czy szczyt głupoty itp.).

Niezależna instytucja Center for Responsive Politics wyliczyła, iż przeprowadzone w dniu 6 listopada 2012 roku wybory prezydenckie oraz parlamentarne mogły pochłonąć w sumie nawet prawie 6 mld USD, co oznaczałoby wzrost wydatków o 7 proc. w stosunku do tych poniesionych podczas kampanii w 2008 roku oraz absolutny rekord w wydatkach na kampanię wyborczą.

Podziel się
Przeczytaj również
Komentarze

Nasi partnerzy

© 2019 Fundacja Wspierania Inicjatyw Młodzieżowych 4YOUth. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wydawca serwisu Marketing Polityczny na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b) ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631, Nr 94, poz. 658 ze zm.), wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów zamieszczonych na portalu www.marketingpolityczny.org jest zabronione.