Baza wiedzy

Szkolenia

Aktualności  Kampanie & Wybory

Wybory parlamentarne i samorządowe w Czechach: zwycięstwo socjaldemokratów

Marketing Polityczny, 28 października 2012 r.

Bohuslav Sobotka lider Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej.
Bohuslav Sobotka lider Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej.Fot. Jiří Sedláček

Zdecydowanym zwycięzcą wyborów parlamentarnych oraz samorządowych w Republice Czeskiej została Czeska Partia Socjaldemokratyczna. Zaskakujące drugie miejsce w wyborach samorządowych zajęła Komunistyczna Partia Czech i Moraw.

W dniach 12 i 13 oraz 19 i 20 października 2012 roku w Republice Czeskiej odbyły się uzupełniające wybory do izby wyższej czeskiego parlamentu. Senat składa się bowiem z 81 senatorów wybieranych na 6-letnią kadencję, przy czym co dwa lata ustępuje 1/3 jego składu. Senatorowie byli wybierani w systemie większościowym w okręgach jednomandatowych.

Wybory do senatu zdecydowanie wygrała Czeska Partia Socjaldemokratyczna (czesk. Česká strana sociálně demokratická, ČSSD) uzyskując 40,28 % głosów wyborców. Powyższy wynik umożliwił partii Bohuslava Sobotki objęcie 13 mandatów.  Obywatelska Partia Demokratyczna (czesk. Občanská demokratická strana, ODS) urzędującego premiera Petra Necasa zajęła drugie miejsce zdobywając 22,95 % głosów, co dało jej ostatecznie 4 miejsca w Senacie. Pozostali kandydaci oraz partie musiały zadowolić się po jednym mandacie.

Wraz z wyborami do czeskiego senatu, w dniach 12 i 13 października 2012 roku odbywały się także wybory samorządowe. Wybory były przeprowadzane w 13 regionach, za wyjątkiem Pragi. Podobnie jak w wyborach uzupełniających do senatu, zwycięstwo odniosła Czeska Partia Socjaldemokratyczna na którą głosowało łącznie 23,58 % wyborców. Socjaldemokraci odnieśli zwycięstwo w dziewięciu regionach. Sensacyjne drugie miejsce zajęła Komunistyczna Partia Czech i Moraw (czesk. Komunistická strana Čech a Moravy, KSČM) zdobywając 20,43 % głosów. Partia której przewodniczy Vojtech Filip odniosła zatem niebywały sukces. W dwóch regionach partia zajęła dodatkowo pierwsze miejsca. Wybory samorządowe okazały się zaś totalną porażką dla rządzącej ODS. Ugrupowanie Necasa wygrało wybory wyłącznie w jednym regionie, otrzymując łącznie zaledwie 12,28 % poparcia.

Uzupełniające wybory do senatu oraz wybory samorządowe unaoczniły rozczarowanie obywateli do obecnej polityki rządu. Czeska scena polityczna jest bowiem od jakiegoś czasu targana różnego rodzaju skandalami w które zamieszani są politycy oraz osoby powiązane z  rządzącym ugrupowaniem. Jeżeli tendencja się utrzyma, w kolejnych wyborach parlamentarnych ODS może zniknąć ze sceny politycznej.

 

Podziel się
Przeczytaj również
Komentarze

Nasi partnerzy

© 2020 Fundacja Wspierania Inicjatyw Młodzieżowych 4YOUth. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wydawca serwisu Marketing Polityczny na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b) ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631, Nr 94, poz. 658 ze zm.), wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów zamieszczonych na portalu www.marketingpolityczny.org jest zabronione.