Baza wiedzy

Szkolenia

Rozmowa  PR & Wizerunek

Wizerunek Putina. Rozmowa z Igorem Mintusowem, byłym doradcą Borysa Jelcyna

Marketing Polityczny, 25 listopada 2012 r.

Władimir Putin może wciąż liczyć na szerokie poparcie konserwatywnej części rosyjskiego społeczeństwa.
Władimir Putin może wciąż liczyć na szerokie poparcie konserwatywnej części rosyjskiego społeczeństwa.źródło: kremlin.ru

Jak wygląda kwestia wykorzystywania konsultantów politycznych przez rosyjskich polityków? Czy korzystanie z ich usług jest zwykłą praktyką czy może raczej są zatrudniani ad hoc? Wreszcie czy jest to dochodowy biznes?

Obecnie powszechnie stosowaną praktyką jest przeprowadzanie sondaży i badań przedwyborczych. Do firm, które zajmują się bieżącą analizą rynku politycznego należy m. in. Levada Center. Uważam, że jest to już raczej praktyka, która jest dosyć dochodowym biznesem, tak samo przeprowadzenie badań marketingowych. Badający korzystają przecież z tych samych metod. Jedyną różnice stanowi przedmiot badań.

Co mógłby nam Pan powiedzieć o rosyjskiej scenie politycznej? Jakie główne zmiany nastąpiły w rosyjskiej polityce od czasu kiedy prezydent Władimir Putin objął swój urząd po raz pierwszy?

Współczesna rosyjska historia polityczna może zostać podzielona na dwa okresy. Pierwszym z nich jest okres ?przed 4 grudnia 2011 roku?, z kolei drugi to okres ?po 4 grudnia 2011 roku?. W tym czasie bowiem odbyły się wybory parlamentarne do rosyjskiej Dumy. Z kolei okres który rozpoczął się w 2000 roku możemy określić jako czasy stabilności oraz względnie dobrej koniunktury gospodarczej w Rosji. Około 60-70% Rosjan ocenia ten czas jako dobry w historii kraju. Po 4 grudnia rosyjska przestrzeń polityczna została poddana jednak kolejnej zmianie. W ciągu ostatnich 5-7 lat reżim polityczny w Rosji stworzył machinę, która dokonuje permanentnych fałszerstw podczas kampanii wyborczych (zarówno w wyborach na szczeblu federalnym jak i regionalnym). Obecnie ocenia się, iż te fałszerstwa dotyczą lub mają wpływ na ok. 10 % oddawanych głosów. Proces fałszerstw wyborczych rozpoczął się w 2009 roku wraz z wyborami do parlamentu. Wtedy niezależni eksperci oceniali, że nawet 20 % głosów mogło zostać sfałszowanych. Pomimo świadomości dokonywanych fałszerstw ludzie pozostawali jednak bierni. Po grudniu 2011 roku, obywatele niespodziewanie wyszli na ulice i zaczęli jawnie protestować przeciwko dokonanym fałszerstwom wyborczym. Putin oraz inne organy władzy musiały na to w jakiś sposób zareagować i są świadomi narastającego problemu. To jest właśnie ta zmiana, która dokonała się na naszych oczach. Obecnie jesteśmy świadkami narodzin sił opozycyjnych w społeczeństwie rosyjskim. To właśnie opozycja narzuca teraz ton rosyjskiej scenie politycznej. O ile przed 4 grudnia 2011 roku władza mogła ją ignorować, o tyle teraz musi uznać jej istnienie i liczyć się z nią.

Co Pan sądzi o polityce wizerunkowej oraz komunikacyjnej prezydenta Władimira Putina? Jakie są jej główne cele strategiczne?

Polityka wizerunkowa oraz komunikacyjna prezydenta Władimira Putina jest wciąż wysoce skuteczna. Putin oraz jego sztab polityczny dokonali dobrego wyboru. Obecnie jego grupą docelową jest konserwatywna część rosyjskiego społeczeństwa. Nie jest to jednak ta część, którą mogliby nazwać tzw. klasą twórczą. Poza nią prezydent Władimir Putin może nadal liczyć na poparcie rosyjskiego społeczeństwa.

Czy prezydent Władimir Putin korzysta z doradców ds. wizerunku? Kto jest jego najbliższym spin doctorem?

Czy prezydent Władimir Putin korzysta z usług doradców politycznych? Oczywiście jest to pilnie strzeżona tajemnica państwowa. Mówiąc jednak poważnie, kluczową osobą, która odpowiada obecnie za politykę wizerunkową prezydenta w mediach  jest Aleksiej Aleksiejewicz Gromow.

Czy widzi Pana jakieś ugrupowania polityczne lub przywódców politycznych które mogą zagrozić partii prezydenta Władimira Putina w przyszłości?

Tak. Myślę, że takimi politykami mogą być np. Giennadij Gudkow, Aleksiej Nawałnij, czy Walentin Ryzkow.

Jakie są oczekiwania Rosjan w stosunku do polityków? Czy Rosjanie mają jakiś wyimaginowany wzór polityka?

Myślę, że jest to złożona kwestia. Rosja składa się z co najmniej z dwóch różnych społeczeństw (nie mam tutaj oczywiście na myśli mniejszości narodowych żyjących np. w Czeczenii lub Dagestanie). Mówię tutaj o tej grupie społecznej, która nadal chce widzieć u steru nawy państwowej silnego przywódcę. Taką osobę jak urzędujący prezydent Władimir Putin, który co do zasady będzie starał się rozwiązywać problemy zwykłych obywateli. Oprócz tego jest jeszcze druga grupa. To liberalna klasa polityczna, składająca się zazwyczaj z młodych ludzi, którzy szukają z utęsknieniem nowego demokratycznego przywódcy. Te dwie grupy społeczne reprezentują właśnie dwa rodzaje jakże różnego popytu politycznego oraz dwa rodzaje oczekiwań co do wizerunku politycznego przywódcy.

Jakie są Pana przewidywania co do zmian na rosyjskiej scenie politycznej? Kto będzie następnym Prezydentem Rosji?

Jestem optymistą w tej kwestii. Myślę, że wydarzenia z kampanii wyborczej w 2011 roku mogą wnieść dużo zmian do rosyjskiej kampanii wyborczej. Kto będzie następnym Prezydentem Rosji? Myślę, że powinien Pan o to zapytać prezydenta Władimira Putina. On na pewno zna odpowiedź na to pytanie.

Czego mogę Panu życzyć?

Życzyłbym sobie aby pracować z przywódcą politycznym, który będzie następnym prezydentem Polski.

Igor Mintusow

Rosyjski konsultant polityczny i współwłaściciel firmy public relations Niccolo M, którą założył wraz z Jekateriną Jegorową. Od 1991 roku doradza we wszystkich kampaniach wyborczych w Rosji. Był doradcą ds. strategii wizerunkowej Borysa Jelcyna. Doradzał także w licznych kampaniach wyborczych poza Rosją (m. in. na Litwie, Łotwie, w Mongolii, Nikaragui, Polsce, na Słowacji oraz Ukrainie). Współautor książki pt. "Konsulting polityczny" (2002). Absolwent ekonomii na Wydziale Ekonomii Państwowego Uniwersytetu Moskiewskiego im. M. Łomonosowa.

Podziel się
Przeczytaj również
Komentarze

Nasi partnerzy

© 2019 Fundacja Wspierania Inicjatyw Młodzieżowych 4YOUth. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wydawca serwisu Marketing Polityczny na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b) ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631, Nr 94, poz. 658 ze zm.), wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów zamieszczonych na portalu www.marketingpolityczny.org jest zabronione.