Baza wiedzy

Szkolenia

Rozmowa  PR & Wizerunek

Wizerunek Putina. Rozmowa z Igorem Mintusowem, byłym doradcą Borysa Jelcyna

Marketing Polityczny, 25 listopada 2012 r.

Władimir Putin może wciąż liczyć na szerokie poparcie konserwatywnej części rosyjskiego społeczeństwa.
Władimir Putin może wciąż liczyć na szerokie poparcie konserwatywnej części rosyjskiego społeczeństwa.źródło: kremlin.ru

Polityka wizerunkowa oraz komunikacyjna Putina jest wciąż wysoce skuteczna. Putin oraz jego sztab polityczny dokonali dobrego wyboru. Obecnie jego grupą docelową jest konserwatywna część rosyjskiego społeczeństwa. Nie jest to jednak ta część, którą mogliby nazwać tzw. klasą twórczą. Poza nią Putin może nadal liczyć na poparcie rosyjskiego społeczeństwa. – Igor Mintusow w rozmowie z MP.

MP: Jak Pan wspomina okres pracy dla Prezydenta Jelcyna?

Igor Mintusov: To były wspaniałe czasy. Byłem młody i chciałem zmieniać nasze społeczeństwo. Prezydent Jelcyn był z kolei znakomitym przywódcą, który zapoczątkował przemiany w Rosji. Ze wszystkich sił chciałem pomóc mu w działaniach na rzecz rozwoju naszej młodej demokracji tak aby czekała ją tylko świetlana przyszłość. Nie wiem czego prezydent Borys Jelcyn nauczył się ode mnie ale dla mnie praca z nim była wyjątkową szkołą. To był czas prawdziwej nadziei, uczciwej walki oraz wielkich oczekiwań.

Jakie były Pana główne zadania jako doradcy Prezydenta Jelcyna? Co było najtrudniejszym zadaniem do wykonania?

Dla Borysa Jelcyna pracowałem wraz z moją koleżanką Jekateriną Jegorową. Naszym głównym zadaniem było stworzenie strategii wizerunkowej oraz przekazanie prezydentowi danych na temat tego jak jest postrzegany przez samych Rosjan. Podczas prezydenckiej kampanii wyborczej w 1996 roku byliśmy odpowiedzialni za wszystkie kwestie związane z public relations prezydenta Borysa Jelcyna, włączając w to oczywiście doradztwo w sprawach wizerunku (m. in. opracowanie strategii, przekazów medialnych).

Najtrudniejsze zadanie do wykonania? Prawdopodobnie było to przyznanie w szczerej rozmowie z prezydentem, co o nim myślę oraz udzielenie mu szczerych wskazówek jako doradca, nie zważając na to, iż jest on Prezydentem Federacji Rosyjskiej.

Pełnił Pan rolę konsultanta politycznego dla wielu przywódców oraz ugrupowań politycznych. Czy mógłby Pan nam opowiedzieć troszkę więcej o tym?

Bardzo trudno o tym opowiedzieć w kilku zdaniach. Wielu rosyjskich polityków dla których miałem zaszczyt pracować to wyróżniający się liderzy. Każdy z nich posiada swoją własną polityczną drogę którą podąża. Cechuje ich prawość oraz kierowanie się wartościami moralnymi w swojej działalności politycznej jak i w życiu prywatnym. Każdy z nich posiada także najbliższy krąg zaufania, który stanowi rodzina wraz z przyjaciółmi. Myślę, że fantastycznie byłoby napisać o tym książkę. Niestety nie mogę tego zrobić. Pracując jako konsultant polityczny, głęboko wierzę w to, iż połowa honorarium, które wypłacają mi moi klienci to wynagrodzenie za moje sugestie i rady. Druga połowa to z kolei opłata za pewność, którą otrzymuje mój klient, iż moje rady pozostaną tajemnicą zarówno moją jak i mojego klienta. Patrząc z tej perspektywy ciężko mi czasami zrozumieć konsultantów politycznych, którzy piszą swoje wspomnienia i  przedstawiają różne brudne sztuczki (dirty tricks), których byli autorami.

Czy to prawda, że był Pan pierwszą osobą w Rosji która zaczęła wykorzystywać narzędzia marketing politycznego w kampaniach wyborczych?

Tak to prawda. Jestem z tego bardzo dumny. Główna przyczyna tego stanu była bardzo prosta. Wraz z rozpoczęciem pierestrojki zwróciłem się w kierunku badań wyborczych. Dla mnie jako obywatela Związku Radzieckiego istotną kwestią było poznanie prawdziwej opinii obywateli na temat otaczającej ich rzeczywistości politycznej. Kiedy pod koniec lat 80-tych żelazna kurtyna opadła, udałem się na kilka miesięcy do pracy do Francji. Pracowałem tam dla firmy Cofremka, gdzie nauczyłem się metod badań jakościowych oraz tego w jaki sposób można starać się analizować społeczno-kulturalne zachowania obywateli. Wiedza, którą posiadłem podczas tamtego pobytu okazała się kluczowa dla mojej przyszłej kariery. W trakcie pierwszych, częściowo wolnych wyborów w 1991 roku w Rosji, byłem przynajmniej teoretycznie przygotowany do przeprowadzania nowego rodzaju jak na rosyjskie realia, badań jakościowych. W oparciu o tą wiedzę rozpoczęliśmy budowanie strategii kampanii wyborczej dla jednego z demokratycznych przywódców.

Czy marketing polityczny jest przedmiotem odrębnych studiów w Rosji?

Tak, teraz już jest. Niech Pan sobie wyobrazi, iż na początku lat 90-tych wyłącznie agencja Nikkolo M, którą założyłem wraz Jekateriną Jegorową, wykorzystywała metody jakościowe do oceny zachowań rosyjskiego elektoratu.

W drugiej połowie lat 90-tych na rosyjskim rynku pojawiło się kilka innych firm, które zaczęły także specjalizować się w tego typu badaniach podczas kampanii wyborczych. Co prawda nie mogę powiedzieć, iż mamy mnóstwo uniwersytetów, na których wykłada się marketing polityczny ale z roku na rok wzrasta liczba fachowych publikacji związanych z dziedziną marketing politycznego.

Podziel się
Przeczytaj również
Komentarze

Nasi partnerzy

© 2020 Fundacja Wspierania Inicjatyw Młodzieżowych 4YOUth. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wydawca serwisu Marketing Polityczny na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b) ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631, Nr 94, poz. 658 ze zm.), wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów zamieszczonych na portalu www.marketingpolityczny.org jest zabronione.