Baza wiedzy

Szkolenia

Strategie & Techniki  PR & Wizerunek

Stuninguj swój wizerunek

Wiesław Gałązka, 25 lipca 2008 r.

Tuning optyczny może okazać się skutecznym narzędziem.
Tuning optyczny może okazać się skutecznym narzędziem.fot. Tom Wolf/flickr.com

Uznawany za najlepszego kierowcę wyścigowego, który nigdy nie został Mistrzem Świata ? sir Stirling Moss (ur. 1929), powiedział, że nigdy nie spotkał mężczyzny, przyznającego się do tego, że kiepsko prowadzi samochód i jest marnym kochankiem… Pozostawiając sekrety alkowy dociekliwości Rzecznika Praw Dziecka Ewy Sowińskiej (pragnącej rejestracji konkubinatów), na pewno warto przemyśleć nasze umiejętności w prowadzeniu się na drodze kariery w życiu publicznym. A także stosowane przez nas techniki niezbędne, aby ?dojechać? do mety z napisem ?sukces?.

Te samochodowe analogie wynikają z dwóch powodów. Po pierwsze: panowie (i coraz częściej panie) znają się na motoryzacji. Po drugie: w Polsce każdy mężczyzna i niejedna kobieta znają się na polityce, a większość z nich jest przekonana, że np. poselski mandat nie przerasta ich możliwości intelektualnych, czemu zresztą przyglądając się naszej ?klasie rządzącej? trudno się dziwić. W tym drugim przypadku każdy/a też wie, że głównym warunkiem zostania ?championem? w wyścigu do stanowisk, majątku i sławy jest odpowiedni wizerunek, który trzeba wykreować.

Niestety, wiedza ?jak to się robi? została sprowadzona przez goniące za sensacją media (oraz niektórych żądnych popularności tzw. image-makerów), przede wszystkim do informacji na temat umiejętności gestykulacji oraz ubierania się i bywania w solarium. W tym przypadku fani motoryzacji są w lepszej sytuacji ? ich nikt nie próbuje przekonywać, że o zwycięstwie na trasie czy torze decydują tylko włączone migacze, kolor lakieru i odwiedziny myjni. Oni wiedzą co naprawdę trzeba zmienić w pojeździe, by mógł skutecznie konkurować w mistrzostwach.

Dlatego kreowanie wizerunku osoby pragnącej zdobyć akceptację i sympatię innych oraz odnosić sukcesy w życiu publicznym a zwłaszcza w polityce, można porównać do profesjonalnego tuningu samochodu przed trudnym rajdem. W przypadku kreowania wizerunku osób, pojęciem tubingu można by określić zmiany zachowań i wyglądu, mające na celu wzbudzanie sympatii i szacunku oraz zwiększenie skuteczności w komunikacji interpersonalnej. Przyjrzyjmy się tym zmianom w warunkach warsztatowych.

W motoryzacji TUNING (ang. regulacja i strojenie) oznacza modyfikacje, dzięki którym osiąga się polepszenie parametrów technicznych i właściwości jezdnych pojazdu, zwiększenie mocy silnika, lepsze przyspieszenie i większą prędkość, często także zmianę wyglądu i poprawę bezpieczeństwa kierowcy.

Podziel się
Przeczytaj również
Komentarze

Nasi partnerzy

© 2019 Fundacja Wspierania Inicjatyw Młodzieżowych 4YOUth. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wydawca serwisu Marketing Polityczny na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b) ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631, Nr 94, poz. 658 ze zm.), wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów zamieszczonych na portalu www.marketingpolityczny.org jest zabronione.