Baza wiedzy

Szkolenia

Książka

Śmiertelna pułapka – Bettina Sengling Johannes Voswinkel

10 maja 2010 r.

śmiertelna pułapka

Autor:
Bettina Sengling Johaness Voswinkel

Rok wydania:
2010

Wydawnictwo:
Videograf II

Ilość stron:
296

12 sierpnia 2000 roku podczas wielkich manewrów Floty Północnej na Morzu Barentsa zatonął rosyjski okręt podwodny „Kurs”. Całym światem wstrząsnęła dramatyczna akcja ratunkowa, której celem było ratowanie życia 118 marynarzy znajdujących się na pokładzie atomowego okrętu podwodnego.

„Kursk” obok bliźniaczo podobnego okrętu atomowego „Woroneż” uchodził za jeden z najnowocześniejszych okrętów podwodnych świata. Miał stanowić odpowiedź Rosjan na niedoścignione amerykańskie lotniskowce. Stąd nazywany był tzw. „zabójcą lotniskowców”. 12 sierpnia 2000 roku podczas wielkich manewrów Floty Północnej na Morzu Barentsa „Kurs” uległ awarii, która doprowadziła do jego zatonięcia. Całym światem wstrząsnęła dramatyczna akcja ratunkowa, której celem było ratowanie życia 118 marynarzy znajdujących się na pokładzie atomowego okrętu podwodnego. Początkowo Rosjanie odrzucali jakąkolwiek pomoc oferowaną zarówno przez Brytyjczyków, Norwegów jak i Amerykanów. W obliczu narastającej presji ze strony mediów, zdecydowali się na skorzystanie z pomocy zachodnich jednostek ratunkowych, jednakże na uratownie marynarzy było już za późno. Prawdopodobnie zwlekanie z przyjęciem zagranicznej pomocy spowodowane było tym, iż na pokładzie „Kurska” znajdowała się supertajna broń, której tajemnice postanowiono strzec za wszelką cenę. W tym samym czasie Prezydent Rosji Władimir Putin przebywał na urlopie w Soczi. W obliczu tragedii nie zdecydował się jednak przerwać wakacji, co wielu Rosjan do dzisiejszego dnia ma mu za złe.

O wizerunku Władimira Putina przeczytaj w naszej rozmowie z Igorem Mintusowem, byłym doradcą prezydenta Borysa Jelcyna.

Podziel się
Przeczytaj również
Komentarze

Nasi partnerzy

© 2019 Fundacja Wspierania Inicjatyw Młodzieżowych 4YOUth. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wydawca serwisu Marketing Polityczny na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b) ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631, Nr 94, poz. 658 ze zm.), wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów zamieszczonych na portalu www.marketingpolityczny.org jest zabronione.