Baza wiedzy

Szkolenia

Raport  Social media

Serwisy internetowe partii politycznych - przestrzeń dyskusji czy słup ogłoszeniowy?

Ewa Borowik-Dąbrowska, 28 grudnia 2006 r.

Nie ma obecnie większej siły politycznej, bez wizytówki w cyberprzestrzeni.
Nie ma obecnie większej siły politycznej, bez wizytówki w cyberprzestrzeni.źródło: własne

Partie coraz poważniej traktują Internet jako jedną z przestrzeni umożliwiających prezentowanie ludzi i programów, nie tylko z okazji kolejnych wyborów parlamentarnych, prezydenckich czy samorządowych. W Polsce coraz więcej osób korzysta z internetu co dla ugrupowań politycznych oznacza, że coraz więcej wyborców tam właśnie szuka o nich informacji. Obserwacja formy i treści na nich prezentowanych może powiedzieć nam wiele o naszej klasie politycznej oraz stanie rozwoju naszej młodej demokracji.

Nie ma w tej chwili w Polsce większej siły politycznej, która by nie miała swojej wizytówki w cyberprzestrzeni. Każda partia ma stronę internetową ­? najczęściej o strukturze portalu. Można zaobserwować w tym obszarze działalności marketingowo-politycznej znaczący postęp w stosunku do tego co można było zobaczyć jeszcze dwa-trzy lata temu. Strony są nie tylko bogatsze w informacje ale i zawierają elementy interaktywne (fora dyskusyjne, możliwość komentowania artykułów).  Niektóre ugrupowania mają nawet osobne serwisy www oddziałów regionalnych. Strony są starannie dopracowane pod względem graficznym i strukturalnym. W prawie każdej są pewne błędy czy niedociągnięcia, a w niektórych nawet elementy śmieszne.

Podstawowe elementy ? co chcemy znaleźć na stronach

Standardowymi elementami witryn partyjnych są działy z aktualnościami i komentarzami, przedstawieniami programów, danymi o strukturach partyjnych, a także galerie zdjęć i multimediów. Niektóre posiadają również pewne funkcje interaktywne np. możliwość wpisywania komentarzy lub forum dyskusyjne. Część także newsletter. Praktycznie każdy serwis ma archiwum, w którym są przechowywane starsze posty nie wszystkie jednak mają sprawne wyszukiwarki (na stronie Socjaldemokracji Polskiej wyszukiwarki nie ma w ogóle). Forma wirtualnego komunikowania jaka jest czat pozostaje całkowicie niedostępna.

Można oczekiwać, że wirtualna wizytówka partii dostarczy nam wszelkich podstawowych informacji na jej temat. Na stronach Prawa i Sprawiedliwości nie znajdziemy jednak np. adresów oddziałów lokalnych. Zamiast nich są dane dotyczące biur poselskich. Na stronach Samoobrony z kolei brak ujednoliconej prezentacji programu. Tego typu braki mogą wskazywać na pewne niechlujstwo twórców i niedopilnowanie webmasterów i redaktorów przez osoby odpowiedzialne za PR i marketing.

Żadna witryna, poza tą należącą do PiS, nie posiada dokładnej prezentacji głównych działaczy oraz posłów i senatorów. Tymczasem to ludzie, zwłaszcza liderzy, decydują o sukcesie ugrupowania. Sieć podobnie jak inne media rozwija się, ewoluuje dlatego twórcy witryn partii powinni uważnie obserwować najnowsze trendy w świecie środków przekazu. Kiedyś wystarczała skromna prezentacja dziś internauci oczekują bieżących komentarzy, pytania o opinie i zaproszenia do dyskusji. Styl komunikowania jest równie ważny jak jego treść. Zawartość strony to kolejne narzędzie do budowania wizerunku. Podstawą porozumiewania jest użycie odpowiedniego ?kodu? – stosownej formy. Jeśli czegoś brak oddziaływanie, porozumiewanie nie jest w pełni skuteczne.

Podziel się
Przeczytaj również
Komentarze

Nasi partnerzy

© 2020 Fundacja Wspierania Inicjatyw Młodzieżowych 4YOUth. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wydawca serwisu Marketing Polityczny na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b) ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631, Nr 94, poz. 658 ze zm.), wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów zamieszczonych na portalu www.marketingpolityczny.org jest zabronione.