Baza wiedzy

Szkolenia

Rozmowa  Public Affairs & Lobbing

Prawnik lobbysta. Rozmowa z Olgierdem Świerzewskim

Marketing Polityczny, 19 grudnia 2006 r.

Olgierd Świerzewski
Olgierd Świerzewski

Powoli odchodzimy w Polsce od lobbingu, który wyłącznie kojarzył się z sprawami typu ?Afera Rywina?. W ostatnim czasie powstało wiele firm, które postawiły sobie za cel nadanie lobbingowi wizerunku profesjonalnej i wolnej od podejrzeń usługi. Nie jest to proste. ?Konkurencja? jeden nadal silna, o czym przekonują nas kolejne afery demaskowane przez prasę. – Olgierd Świerzewski w rozmowie z MP.

MP: Czym wedle Pana jest lobbing?

Olgierd Świerzewski: Dla mnie lobbing to połączenie technik rodem z marketingu i rzetelnej wiedzy merytorycznej, na podstaiwie której buduje się logiczną, trudną do obalenia argumentację.

Jak wygląda lobbing w Polsce? Kto wykonuje zawod lobbysty?

Powoli odchodzimy w Polsce od lobbingu, który wyłacznie kojarzył się z sprawami typu ?Afera Rywina?. W ostatnim czasie powstało wiele firm, które postawiły sobie za cel nadanie lobbingowi wizerunku profesjonalnej i wolnej od podejrzeń usługi. Nie jest to proste. ?Konkurencja? jeden nadal silna, o czym przekonują nas kolejne afery demaskowane przez prasę. Moja kancelaria należy do międzynarodowej sieci prawniczej DLA Pipier Group, która ma silny zespół prawników i doradców świadczących usługi lobbingowe. W Stanach Zjednocznych dla DLA Piper pracują były sekretarz obrony William Cohen czy były szef NATO Sir George Robertson. W Polsce kancelaria prawna świadcząca usługi lobbingowe jest rzadkością.

Czy mozna powiedziec że istnieje juz w Polsce zawód lobbysty? Czy może jest to raczej praca okajonalna, dodatkowa?

Znam kilka firm, dla których lobbing jest już kluczowym źródłem dochodu.

Kto jest najlepszym kandydatem do wykonywania tego typu uslug? (wyksztalcenie, doswiadcznie)

Lobbing często wiąże się z kojarzeniem partenrów biznesowych lub też udziałem w pracach legislacyjnych. Stąd też odrobina przygotowania prawnego i biznesowego jest przydatna. Czasem, w dyskusji nad konkretnym zagadnieniem dotyczącym określonej branży najlepszym lobbystą może okazać się osoba ciesząca się autorytetem w tej wąskiej dziedzinie sektorowej.

Jak Pan ocenia regulacje prawna dotycząca lobbngu w Polsce?

Ciesze się, ze powstała. To pierwszy krok ku stworzeniu mechanizmu szerokich konsultacji wokół powstających aktów prawnych. W OECD stworzono katalog pytań, które stanowią klucz do odpowiedzi na pytanie czy regulacja w ogóle jest potrzebna i komu miałaby służyć. Marzę, bydziś w ramach oceny skutków regulacji wszyscy byli zobligowani do odpowiedzi na te pytania. Może uniknelibyśmy pytań skonsternowanych przedsiębiorców, którzy pytaja wciąż o sens przepisów.

Jakie są jej zalety a jakie wady?

Główną zaletą jest to, ze powstała i stanowi ramy dla powstawania profesjonalnego lobbingu. Wad ma kilka, przede wszystkim niektóre zbyt ogólnikowe przepisy jak choćby te, zgodnie z którymi kierownicy urzędów mają obowiązek zapewnienia odpowiednich warunków do prowadzenia działalności lobbingowej. Im bardziej ogólne sformułowanie tym w praktyce trudniejsze do wdrożenia.

Co by Pan zmienił?

Stworzył ustawę o konsultacjach społecznych, którym podlegałyby projekty aktów prawnych już w fazie koncepcji. Wówczas argumenty merytoryczne stanowiłyby silniejsze oręże niż ma to miejsce dzisiaj.

Jak wygląda w praktyce wykonywanie usług lobbingowych w Polsce? Słyszalem o problemach ze Strażą marszałkowską? Czy móglby Pan powiedzieć coś na ten temat?

Musi upłynać trochę czasu zanim stanie się to codziennością i nie będzie budzić niewłaściwych skojarzeń. Dziś nadal wiele osób nie wie jak odnosić się do lobbystów i jakie przysługują im prawa.

Jak wyglądają regulacje prawne lobbingu w innych krajach? Czego brakuje w Polsce? 

Myślę, że nasza regulacja nie różni się aż tak wiele od regulacji zachodnich. Problem stanowi raczej brak dobrych doświadczeń lobbingowych, które budowałyby pozytywny obraz lobbysty i jego usług.

Rynek uslug lobbingowych w przyszłośći w Polsce?

Coraz bardziej włączony w rynek europejski. Dziś wiele kluczowych decyzji zapada w Komisji Europejskiej przygotowującej projekty Dyrektyw.

Olgierd Świerzewski – ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, Studium Zarządzania i Marketingu Szkoły Głównej Handlowej, Studium Zarządzania Funduszami Strukturalnymi w Scuola di Managemento Guido Carli University w Rzymie oraz studia uzupełniające w European Law Academy w Trier. Współpracował jako wykładowca ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie oraz szeregiem instytucji i stowarzyszeń będąc czynnym trenerem biznesu. Był współautorem cyklu felietonów o tajnikach prowadzenia własnego biznesu ? na łamach Gazety Wyborczej. Przed objęciem funkcji Partnera Zarządzającego  w Kancelarii Łukowicz Świerzewski i Wspólnicy (należącej do sieci prawniczej DLA Piper Group) Olgierd Swierzewski pracował w Dziale Doradztwa Transakcyjnego i Zespole Rynków Finansowych Ernst & Young, jak również był ekspertem Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej do spraw harmonizacji prawa. Pracował również w dziale Public Regulatory Reform w OECD w Paryżu. Jako konsultant rządowy  oraz konsultant OECD koordynował liczne projekty związane z przewidywaniem ryzyka prawnego i analizą wpływu nowych aktów regulacyjnych na działalność gospodarczą. Doradzał również Poczcie Polskiej w jej, uwieńczonych sukcesem staraniach o uzyskanie od Komisji Europejskiej okresu przejściowego w dostosowaniu do Dyrektywy o usługach pocztowych.

Podziel się
Przeczytaj również
Komentarze

Nasi partnerzy

© 2020 Fundacja Wspierania Inicjatyw Młodzieżowych 4YOUth. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wydawca serwisu Marketing Polityczny na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b) ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631, Nr 94, poz. 658 ze zm.), wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów zamieszczonych na portalu www.marketingpolityczny.org jest zabronione.