Baza wiedzy

Szkolenia

Strategie & Techniki  Sztuka perswazji

Nieubłagane prawa perswazji

Konrad Pankiewicz, 23 października 2009 r.

Poznanie wszystkich praw perswazji to klucz do sukcesu.
Poznanie wszystkich praw perswazji to klucz do sukcesu.fot. Claire Fraser

Wiele strategii oraz technik perswazyjnych bazuje na prawach perswazji. Działają one niemal w każdym środowisku, w każdej kulturze, dotyczą wszystkich bez względu na płeć, wykształcenie czy wykonywany zawód. Jeśli chcesz skutecznie przekonywać inne osoby do swoich idei i projektów pamiętaj, iż pierwszym najważniejszym kluczem do sukcesu jest poznanie wszystkich praw perswazji. Ich zrozumienie stanowi warunek konieczny do tego abyś mógł skutecznie realizować założone cele perswazyjne.

Prawo kontrastu

Pierwsze z podstawowych praw określamy jako prawo kontrastu. Reguła mówi, że dany produkt, jest dla nas bardziej atrakcyjny, jeśli porównamy go z podobnym, ale droższym produktem. Abyś w pełni zrozumieć idee prawa kontrastu, warto posłużyć się następującym przykładem. Załóżmy, że wchodzisz do sklepu i kupujesz garnitur. Dajmy na to, że koszt garnituru, który Ci się spodobał to 2000 zł. Przymierzasz ? jest idealnie dopasowany ? niczym szyty na miarę. Oglądasz się w lustrze i mówisz do siebie: ?Wyglądam naprawdę dobrze?. Podejmujesz decyzję o zakupie i prosisz sprzedawcę o zapakowanie go.

Masz świadomość dobrego wyboru i udanych zakupów. Sprzedawca ? miła, sympatyczna i atrakcyjna kobieta ? mówi do Ciebie ? ?Wie Pan co, mam tu śliczną chusteczkę do przedniej kieszeni garnituru, wprost idealnie komponuje się z jego tkaniną. Chusteczka kosztuje tylko 79 zł. Świetnie będzie Panu w tym zestawie?. Ty oczywiście decydujesz się na zakup chusteczki, ponieważ kosztuje tylko 79 zł ? to przecież bardzo mało w porównaniu z kwotą 2000 zł, którą wydałeś na garnitur. 79 zł przy kwocie 2000 zł wygląda bardzo skromnie. I w taki właśnie sposób działa prawo kontrastu. Najpierw duża cena, a później cena mniejsza. Dlatego też jeśli chcesz przykładowo zauroczyć audytorium swoim przemówieniem powinieneś wystąpić po kimś, kto nie jest najlepszym mówcą. Wówczas Twoje wystąpienie w porównaniu z poprzednią kiepską ?mową? odebrane będzie jako bardzo atrakcyjnie.

Podziel się
Przeczytaj również
Komentarze

Nasi partnerzy

© 2020 Fundacja Wspierania Inicjatyw Młodzieżowych 4YOUth. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wydawca serwisu Marketing Polityczny na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b) ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631, Nr 94, poz. 658 ze zm.), wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów zamieszczonych na portalu www.marketingpolityczny.org jest zabronione.