Baza wiedzy

Szkolenia

Książka

Nieprzejrzystość. Bariery merytokracji kadrowej w sektorze publicznym

15 października 2012 r.

Nieprzejrzystość. Bariery merytokracji kadrowej w sektorze publicznym

Autor:
Mariusz Kwiatkowski

Rok wydania:
2011

Wydawnictwo:
Oficyna Wydawnicza Uniwersytetu Zielonogórskiego

Ilość stron:
282

Merytokracja oznacza rządy ludzi wykształconych i kompetentnych, wybranych za pomocą obiektywnych narzędzi i kryteriów. Nieprzekonani wciąż uważają, że to koncepcja z dziedziny futurologii. Tymczasem lektura książki doktora Mariusza Kwiatkowskiego utwierdza w przekonaniu, że prawo do przejrzystej, kompetentnej administracji to realny postulat, którego powinien domagać się każdy z nas.

Obowiązuje przepisy regulujące funkcjonowanie instytucji publicznych, dalekie są od doskonałości, a mimo powtarzających się co jakiś czas akcji na rzecz zwiększenia przejrzystości administracji (inicjowanych głównie przez media i organizacje pozarządowe), zachodzące w niej procesy i codzienna praktyka ? zwłaszcza na wyższych szczeblach ? niejednokrotnie stanowią poważne źródło marnotrawstwa publicznych środków i negatywny wzór do naśladowania.

Dlaczego stanowiska publiczne w Polsce tak często powierzane są osobom bez odpowiednich kwalifikacji? Dlaczego klasa polityczna nie przejawia determinacji w walce z klientelizmem, nepotyzmem, kumoterstwem i kolesiostwem? Co jest źródłem tych zjawisk? Próba odpowiedzi na powyższe pytania, jaką przynosi prezentowana praca, jest solidnie udokumentowane opisami konkretnych przypadków nieprawidłowych zachowań i procederów.

Naszym zdaniem ? lektura obowiązkowa dla wszystkich obecnych pracowników polskich urzędów, jak również przyszłych administratywistów, w tym studentów nauk prawnych i społecznych.

Podziel się
Przeczytaj również
Komentarze

Nasi partnerzy

© 2019 Fundacja Wspierania Inicjatyw Młodzieżowych 4YOUth. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wydawca serwisu Marketing Polityczny na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b) ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631, Nr 94, poz. 658 ze zm.), wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów zamieszczonych na portalu www.marketingpolityczny.org jest zabronione.