Baza wiedzy

Szkolenia

Książka

Makdonaldyzacja społeczeństwa – George Ritzer

7 stycznia 2007 r.

Makdonaldyzacja społeczeństwa

Autor:
George Ritzer

Rok wydania:
2009

Wydawnictwo:
Muza SA

Ilość stron:
406

Makdonaldyzacja społeczeństwa – to klasyczna już pozycja wybitnego amerykańskiego socjologa Georga Ritzera.

Jak twierdzi sam autor makdonaldyzacja społeczeństwa to: „proces, który powoduje że w coraz to nowych sektorach społeczeństwa Stanów Zjednoczonych, a także reszty świata zaczynają dominować zasady działania baru szybkich dań.” Prof. Ritzer stara się nas przekonać, iż zasady działania charakterystyczne dla barów szybkich dań (fastfoods) zaczynają się szerzyć we wszystkich aspektach działalności ludzkiej. Proces makdonaldyzacji dotyka nie tylko dóbr szybko zbywalnych ale także tak kluczowych przestrzeni życia społecznego, jak służba zdrowia czy sama polityka.

Makdonaldyzacja według Ritzera jest wszechobecna i jest ściśle związana z procesem racjonalizacji życia społecznego. Jest konsekwencją zastosowania metod i zasad głoszonych przez Henry’ego Forda oraz Fredericka Winslowa Taylora. Ritzer stara się nas ostrzegać przez makdonaldyzacją przestrzeni społecznej, podając rady do których powinny się stosować osoby pragnące stanąć jej naprzeciw.

Przeczytaj naszą rozmowę z prof. Georgem Ritzerem.

 

Podziel się
Przeczytaj również
Komentarze

Nasi partnerzy

© 2018 Fundacja Wspierania Inicjatyw Młodzieżowych 4YOUth. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wydawca serwisu Marketing Polityczny na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b) ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631, Nr 94, poz. 658 ze zm.), wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów zamieszczonych na portalu www.marketingpolityczny.org jest zabronione.