Baza wiedzy

Szkolenia

Książka

Magiczny świat konsumpcji – George Ritzer

10 grudnia 2009 r.

magiczny świat konsumpcji

Autor:
George Ritzer

Rok wydania:
2009

Wydawnictwo:
MUZA SA

Ilość stron:
360

Dlaczego świat ogarnął wszechobecny konsumpcjonizm? Czy staliśmy się niewolnikami środków konsumpcji? Czy ktoś lub coś steruje wszystkimi procesami związanymi z nabywaniem dóbr i usług? To tylko niektóre z pytań na które odpowiedź stara się znaleźć wybitny amerykański socjolog Prof. George Ritzer.

„Gospodarka, choćby wpadła w najgłębszą recesję, dojdzie do siebie i należy się spodziewać, że konsument i środki konsumpcji konieczne do rozbudzenia i zaspokojenia jego potrzeb przeżyją odrodzenie, które sprawi, że staną się jeszcze ważniejsze, niż są dzisiaj. Ci, których niepokoi społeczeństwo konsumentów, konsumpcjonizm, świątynie konsumpcji o przyprawiająca o zawrót głowy różnorodność towarów, mają prawdziwe powody do zmartwienia i czeka ich niejedna bitwa, ale już teraz trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, jak nadać głębszy sens życiu w społeczeństwie, które w coraz większym stopniu charakteryzuje konsumpcja” – to cytat z książki Prof. George’a Ritzera. Czy tak jak robotnicy byli niewolnikami kapitalistów w XIX teorii Karola Marksa, tak ludzie żyjący w XX wieku stali się niewolnikami konsumpcji oraz producentów dóbr i usług? Dlaczego świat ogarnął wszechobecny konsumpcjonizm? Czy ktoś lub coś steruje wszystkimi procesami związanymi z nabywaniem dóbr i usług?  Odwołując się do teorii wypracowanych przez Karola Marksa, Maxa Webera, Jeana Baudrillarda czy Michaela Foucalut, Ritzer próbuje odnaleźć odpowiedź na te oraz inne pytania towarzyszące procesowi konsumpcji dóbr i usług.

Przeczytaj naszą rozmowę z prof. Georgem Ritzerem.

Podziel się
Przeczytaj również
Komentarze

Nasi partnerzy

© 2019 Fundacja Wspierania Inicjatyw Młodzieżowych 4YOUth. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wydawca serwisu Marketing Polityczny na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b) ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631, Nr 94, poz. 658 ze zm.), wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów zamieszczonych na portalu www.marketingpolityczny.org jest zabronione.