Baza wiedzy

Szkolenia

Aktualności  Kampanie & Wybory

Wybory na Madagaskarze. Rajoelina nie zrezygnuje z kandydowania na prezydenta

Marketing Polityczny, 15 sierpnia 2013 r.

Andry Rajoelina podczas spotkania z szefem ONZ Ban Ki-Moonem
Andry Rajoelina podczas spotkania z szefem ONZ Ban Ki-Moonemwww.andry-rajoelina.tv/Wikimedia Commons

Liczy się przede wszystkim organizacja wyborów zgodnie z aspiracjami ludności Madagaskaru, a nie wymagania społeczności międzynarodowej – oświadczył Andry Rajoelina po zaprzysiężeniu nowych członków Nadzwyczajnej Komisji Wyborczej, podtrzymując tym samym swoją kandydaturę na fotel prezydenta.

Połączone wybory prezydenckie i parlamentarne mają zakończyć impas polityczny, w jakim znajduje się wyspa od czasu zamachu stanu w 2009 r., ale termin głosowania już raz został przesunięty. Ostatecznie zaplanowano je na 23 sierpnia. Powodem zmiany było zawieszenie finansowania wyborów w wyniku bezwarunkowego nakazu rezygnacji, wydanego przez Unię Afrykańską i ONZ dla trzech głównych, a zarazem najbardziej kontrowersyjnych kandydatów – Rajoelina, żony jego rywala Lalao Ravalomanana oraz byłego prezydenta Didiera Ratsiraka.

Andry Rajoelina (ur. w 1974 r.) w latach 1994-2000 był DJ-em. Później założył agencję reklamową i stał się właścicielem stacji radiowej i telewizyjnej VIVA. W 2007 r. jako lider ruchu TGV („Młodzi Zdecydowani Malgasze”) wygrał wybory na mera stolicy Madagaskaru, Antananarywy. Dwa lata później (2009), w wyniku zamieszek spowodowanych decyzją rządu o zamknięciu telewizji VIVA, Rajoelina stanął na czele kilkutysięcznego wiecu. Z pomocą sił bezpieczeństwa doprowadził do obalenia urzędującego prezydenta Marca Ravalomanana i od tamtej pory sprawuje władzę jako prezydent Wysokiej Władzy Przejściowej.

źródło: matv.mg

Podziel się
Przeczytaj również
Komentarze

Nasi partnerzy

© 2019 Fundacja Wspierania Inicjatyw Młodzieżowych 4YOUth. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wydawca serwisu Marketing Polityczny na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b) ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631, Nr 94, poz. 658 ze zm.), wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów zamieszczonych na portalu www.marketingpolityczny.org jest zabronione.