Baza wiedzy

Szkolenia

Rozmowa  Demokracja 2.0

LiquidDemocracy. Recepta na wady demokracji przedstawicielskiej?

Marketing Polityczny, 2 grudnia 2012 r.

Czy Płynna Demokracja okaże się skuteczną receptą na wady demokracji przedstawicielskiej?
Czy Płynna Demokracja okaże się skuteczną receptą na wady demokracji przedstawicielskiej?liquiddemocracy.pl

Obywatele coraz częściej uświadamiają sobie wady obecnego systemu politycznego, w tym brak dostatecznej kontroli nad procesami decyzyjnymi i wydatkami publicznymi. Kiedy media ujawniają nieprawidłowości, najczęściej jest już za późno ? pozostaje jedynie pogodzić się ze stratami i oglądać transmisje żenującego theatrum, odgrywanego na posiedzeniach komisji śledczych. Co zrobić, aby to zmienić? Zespół LiquidDemocracy.pl w rozmowie z MP.

LiquidDemocracy.pl: Odpowiemy prowokacyjnie i nieco przewrotnie – nic. Jeśli nie my, to ktoś inny to zrobi. Wszystko już zmienia się na naszych oczach. Właśnie w tym uczestniczymy. Jedyne, co możemy w tej chwili uczynić, to zwolnić lub przyspieszyć ten proces. I tutaj widzimy pole do podjęcia działań przez niekonwencjonalnie funkcjonujące inicjatywy i jednostki, które swoim zapałem, technologiczną i organizacyjną elastycznością skutecznie ?zmiękczą? opór i bezwładności starego systemu.

Nasza inicjatywa powstała na początku tego roku, w wyniku dwóch publikacji na blogu Polskiej Partii Piratów. To były wybitnie inspirujące teksty. Niezwykle sugestywnie naświetlały mechanizm pokojowego przejścia z demokracji parlamentarnej do systemu Liquid Democracy. Jeden z nich został zatytułowany: Liquid Democracy ? sposób na arogancję władzy.

W tamtym okresie trwały jeszcze ostatnie protesty przeciwko ACTA. Na jednym z nich, który miał miejsce w Warszawie 11 lutego 2012 r., założyciel LiquidDemocracy.pl doszedł do przekonania, że nie można już dłużej działać w taki sposób. Należy znaleźć całościowe, systemowe i radykalne rozwiązanie, które raz na zawsze wyeliminuje wprowadzanie prawa wbrew obywatelom i za ich plecami. Tam narodził się pomysł na naszą inicjatywę i ogólny zarys jej funkcjonowania. Można zatem przyjąć, że to ważna i symboliczna data. Dzisiaj mamy jasno sprecyzowany i prosty cel: wprowadzić system Liquid Democracy wszędzie gdzie się tylko da. W organizacjach, biznesie, samorządach i wreszcie w całym państwie.

Na czym polega idea płynnej demokracji? Co leży u jej podstaw?

Obecnie przyjmuje się, że Liquid Democracy odkrył anonimowy internauta, który podzielił się tym pomysłem na jednym z amerykańskich forów. Oczywiście nikt wtedy jeszcze nie zwrócił zbytniej uwagi na jego post. Dopiero po jakimś czasie, kiedy Niemieccy Piraci szukali najlepszego, wewnątrzpartyjnego sposobu dochodzenia do wspólnych decyzji, skorzystali z pomysłu i wdrożyli go w życie ? w swoim sztandarowym programie LiquidFeedback. Zatem rozprzestrzenianie się idei Liquid Democracy jest mocno związane z przyczynami pojawienia się Ruchu Pirackiego na świecie.

Oprogramowanie LiquidFeedback można testować za darmo

Oprogramowanie LiquidFeedback można testować za darmo

Liquid Democracy to nowy system, który łączy w sobie zalety demokracji bezpośredniej z reprezentatywną. Każdy uczestnik posiada jeden głos. Głos ten może zostać przekazany (delegowany) innemu uczestnikowi ? globalnie (dla całości zakresu spraw) lub tematycznie (tylko dla wybranego obszaru tematycznego, np. polityka narkotykowa, edukacja itd.) a nawet dla pojedynczego projektu czy zagadnienia (np. długość trwania autorskich praw majątkowych, wiek emerytalny itd). Delegacje są przechodnie. Można delegować prawo głosu do kogoś, kto deleguje do kogoś innego etc. W każdej chwili można cofnąć delegację. System umożliwia uczestnikowi udział w ciągłym procesie decyzyjnym, w przeciwieństwie do obecnej demokracji, która odbywa się periodycznie, raz na kilka lat i dotyczy jedynie wyboru reprezentantów.

LiquidFeedback, to pierwsze na świecie oprogramowanie, które umożliwiło partycypację i współtworzenie obywateli/członków/mieszkańców oraz głosowanie na zasadach Liquid Democracy. Program jest rozwijany przez Public Software Group e.V. z Berlina. Ostatnio została wydana wersja 2.1, w której zaimplementowano tzw. „tryb wyborczy”. Równocześnie także LiquidDemocracy.pl prowadzi własne prace nad polską, autorską wersją tego oprogramowania.

Czy wdrożenie LD ma szansę zwiększyć zainteresowanie społeczeństwa sprawami publicznymi, które przełoży się na większą aktywność obywateli, zwłaszcza tych sfrustrowanych obecną polityką?

Zakładamy, że od momentu wdrożenia Liquid Democracy będą następować stopniowe zmiany w mentalności całego społeczeństwa, ponieważ obywatele dostaną wtedy do ręki narzędzie, które umożliwi im autentyczny wpływ na otaczającą ich rzeczywistość. Po co niezadowoleni mieliby wtedy urządzać protesty, manifestacje, pikiety, blokady, (które mogą przecież skończyć się w bardzo różny sposób) jeśli wystarczyłoby tę energię poświęcić na wspólne opracowanie projektu/ustawy/rozporządzenia oraz na poszukiwanie zwolenników własnego rozwiązania i na przekonywania, w sposób bardziej ucywilizowany, sceptyków do swoich racji? Po co mielibyśmy godzinami narzekać z sąsiadem/znajomym na obecne rozwiązania prawne, wrzucać te wszystkie miliony obrazków na fejsbuka krytykujące aktualną sytuację polityczną, angażować się w zbieranie podpisów dla zorganizowania jakiegoś referendum, wysyłać listy protestacyjne do posłów itd., jeśli rzeczywista możliwość zmiany tego, co nam przeszkadza i utrudnia egzystencję, leżałaby w zasięgu myszki?

Tylko wieczni, patologiczni malkontenci mieliby wtedy ciężkie życie, ponieważ w obliczu możliwości jakie daje powszechny dostęp do inicjowania zmian, dzięki programom takim jak LiquidFeedback, każdy mógłby im odpowiedzieć: ?Masz coś ciekawego do zaproponowania? Chcesz coś zmienić? Opisz swoją propozycję, dobrze ją uzasadnij, szukaj wsparcia wśród ludzi. A jeśli nie wiesz jak się do tego zabrać ? bierz się do nauki.?

Podziel się
Przeczytaj również
Komentarze

Nasi partnerzy

© 2019 Fundacja Wspierania Inicjatyw Młodzieżowych 4YOUth. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wydawca serwisu Marketing Polityczny na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b) ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631, Nr 94, poz. 658 ze zm.), wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów zamieszczonych na portalu www.marketingpolityczny.org jest zabronione.