Baza wiedzy

Szkolenia

Film

JFK

17 sierpnia 2010 r.

jfk

Tytuł oryginału:
JFK

Reżyseria:
Olivier Stone

Gatunek:
dramat/polityczny

Rok produkcji:
1991

Występują:
Kevin Costner, Tommy Lee Jones, Gary Oldman, Joe Pesci, Sissy Spacek, Michael Rooker, Kevin Bacon, Laurie Metcalf, Jay O. Sanders, Jim Garrison

Czas trwania:
189 min.

Dystrybucja w Polsce:
Warner Bros.

Jaka jest różnica pomiędzy spiskami a teoriami spiskowymi? Taka, iż te pierwsze istnieją naprawdę. Film oparty w głównej mierze na bestsellerowej powieści „On The Trail of The Assassins”, napisanej przez prokuratora okręgowego z Nowego Orleanu Jima Garrisona. Sam Garrison zagrał zresztą w filmie rolę sędziego Sądu Najwyższego ? Earla Warrena.

Jim Garrison (Kevin Costner) stara dowieść się, iż prezydent John F. Kennedy zginął w wyniku spisku na jego życie zorganizowanego przez elity polityczne Waszyngtonu, a sam Lee Harvey Oswald (Gary Oldman), oskarżony początkowo o dokonanie zbrodni zabójstwa JFK, jest jedynie kozłem ofiarnym. Film zawiera pełną rekonstrukcję zdarzeń które wydarzyły się już prawie pół wieku temu.

JFK to przestroga dla wszystkich wdających się w romans z polityką. Próbuje pokazać prawdziwe ogniwa władzy establishmentu politycznego, oraz zadaje pytanie o prawo obywateli do pełnej informacji o poczynaniach swojego rządu i jego przedstawicieli. W cieniu tragedii pada także pytanie o kondycję amerykańskiej demokracji oraz społeczeństwa obywatelskiego.

W latach 70-tych powołana specjalna komisja Izby Reprezentantów Kongresu Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, do wyjaśnienia różnego rodzaju zabójstw politycznych w które zaangażowana była Centralna Agencja Wywiadowcza (CIA), stwierdziła, iż prawdopodobnie na Dealey Plaza w Dallas podczas owego feralnego 22 listopada 1963 roku do prezydenta Johna F. Kennedy?ego strzały oddało dwóch strzelców, a sam prezydent zginął w wyniku spisku zawiązanego na jego życie. Niestety komisja nie ustaliła kto był odpowiedzialny za śmierć JFK.

JFK to film wybitny, jedyny w swoim rodzaju. Świetna gra aktorska, niezwykle wartka akcja oraz budowane stopniowo napięcie nie pozwalają oderwać się od ekranu.

Podziel się
Przeczytaj również
Komentarze

Nasi partnerzy

© 2019 Fundacja Wspierania Inicjatyw Młodzieżowych 4YOUth. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wydawca serwisu Marketing Polityczny na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b) ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631, Nr 94, poz. 658 ze zm.), wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów zamieszczonych na portalu www.marketingpolityczny.org jest zabronione.