Baza wiedzy

Szkolenia

Rozmowa  Public Affairs & Lobbing

Insider. Weteran walki z koncernami tytoniowymi w rozmowie z MP

Marketing Polityczny, 25 października 2012 r.

dr Jeffrey S. Wigand
dr Jeffrey S. Wigandźródło: własne

Miał w sobie na tyle odwagi, aby wydać otwartą wojnę całemu przemysłowi tytoniowemu. W jego postać w głośnym filmie Michaela Manna ?Insider? wcielił się sam Russel Crowe. Dr Jeffrey S. Wigand w rozmowie z MP.

MP: Jak zmieniła się branża tytoniowa po głośnej sprawie z Pana byłym pracodawcą?

Dr Jeffrey S. Wigand: W branży nastąpiły istotne zmiany ale trzeba sobie zdać sprawę z tego, iż przemysł tytoniowy miał ponad dwa wieki na to aby zalegalizować swój produkt. ?Joe Camel? oraz ?Kowboj Bob? (znani z reklam papierosów ? przypom. PG) co prawda przeszli na emeryturę ale nadal są wykorzystywani jako swoiste ikony, w krajach rozwijających się, w których branża tytoniowa nie jest poddana silnej regulacji ustawowej, a zagadnienie walki z paleniem tytoniu nie jest przedmiotem kampanii społeczno-edukacyjnych sponsorowanych przez rządy. Największymi zmianami, które należy docenić jest przyjęcie 21 maja 2003 roku przez Światową Organizację Zdrowia Ramowej Konwencji dla ograniczania zdrowotnych następstw palenia tytoniu  (WHO FCTC, którego celem jest ustanowienie limitów związanych z produkcją, sprzedażą, dystrybucją, opodatkowaniem, a także reklamą tytoniu), liczne wygrane w procesach sądowych przeciwko koncernom tytoniowym. Niewątpliwym sukcesem jest stopniowe dążenia do stworzenia środowiska bez dymu, głównie poprzez zakazy palenia w miejscach publicznych. Produkowane papierosy są zaś dużo bezpieczniejsze niż kiedyś pod kątem zaprószenia ognia.

Jak silna jest brażna tytoniowa w Stanach Zjednoczonych? Kto jest jej największym sprzymierzeńcem?

Myślę, że branża tytoniowa jest silna nie tylko w Stanach Zjednoczonych. Jej wpływy sięgają każdego zakątka naszego globu. Jej lobbingowe macki dotykają większości wybieranych polityków, czy osób sprawujących funkcje publiczne. W końcu jej produktem jest silnie uzależniający oraz przynoszący krocie towar. Przykładem niech będzie ostatnia rezygnacja ze stanowiska przez pochodzącego z Malty Johna Dalli, komisarza UE ds. ochrony zdrowia. Został on oskarżony przez OLAF (Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych) o próbę nielegalnego wpłynięcia na kształt przyszłego prawodawstwa UE w zakresie produktów tytoniowych. Jego mocodawcami zapewne byli przedstawiciele branży tytoniowej.

Jak wyglądają powiązania branży tytoniowej ze światem polityki?

Głównie sprowadza się to do kwestii finansowych. Branża tytoniowa jest aktywnym sponsorem kampanii wyborczych polityków. Dodatkowo prowadzi aktywny monitoring procesów legislacyjnych w organach odpowiedzialnych za przygotowywanie oraz uchwalanie prawa.

Czy uważa Pan, iż wygląda to tak samo w skali całego globu?

Sądzę, że tak.

Co zatem powinno zostać zrobione aby zapobiec praktykom, które Pan ujawnił i z którymi Pan walczył?

Tutaj wyznacznikiem działań powinno być w szczególności postanowienie art. 5 ust. 3 Ramowej Konwencji dla ograniczania zdrowotnych następstw palenia tytoniu uchwalonej przez Światową Organizację Zdrowia, która stanowi, iż w przygotowywaniu oraz uchwalaniu polityk związanych z ochroną zdrowia, państwa powinny mieć na uwadze przede wszystkim ochronę obywateli, a nie komercyjne oraz żywotne interesy branży tytoniowej.

Jest Pan niezwykle odważnym człowiekiem, skoro zdecydował się Pan pójść na wojnę z całym przemysłem tytoniowym. Dlaczego zdecydował się Pan na podjęcie takich właśnie działań?

Jeżeli posiadasz wiedzę, która może przyczynić się do uratowania ludzkiego życia i nie podejmiesz jakiegokolwiek działania, to tak naprawdę postępujesz tak samo jak wszystkie osoby, które przyczyniają się do wyrządzenia szkody ? w tym wypadku przyczyniania się do śmierci niewinnych ludzi. Poniekąd jestem wyznawcą filozofii Immanuela Kanta oraz zwolennikiem przestrzegania zasad deontologicznych. Tzw. efekt widza (bystander effect) znajdzie tutaj swoje zastosowanie.

Czy oglądając film „Insider” w reżyserii Michaela Manna, z Russellem Crowem odtwarzającym Pana postać, możemy mieć pewność, że przedstawiona historia w nim historia była aż tak dramatyczna? Czy Pana życie rzeczywiście było w niebezpieczeństwie?

Niestety to prawda. Michael Mann przedstawił prawdziwą historię. Aby chronić moje życie oraz życie najdroższej mi rodziny musiałem korzystać non-stop z usług uzbrojonych ochroniarzy.

Kiedy ustały pogróżki?

Niestety nie ustały. W tym roku otrzymałem ponad 75 różnego rodzaju wiadomości świadczących o złych intencjach ich twórców.

Podziel się
Przeczytaj również
Komentarze

Nasi partnerzy

© 2020 Fundacja Wspierania Inicjatyw Młodzieżowych 4YOUth. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wydawca serwisu Marketing Polityczny na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b) ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631, Nr 94, poz. 658 ze zm.), wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów zamieszczonych na portalu www.marketingpolityczny.org jest zabronione.