Baza wiedzy

Szkolenia

Historia  Konsulting

Historia konsultingu politycznego

Marketing Polityczny, 15 listopada 2006 r.

James Carville (po lewej), jeden z najbardziej znanych i najlepiej opłacanych konsultantów politycznych.
James Carville (po lewej), jeden z najbardziej znanych i najlepiej opłacanych konsultantów politycznych. Fot. Keith Ellison/flickr.com

Za pierwszą osobę, która można określić jako konsultanta politycznego, uważa się Marcusa Alonzo Hannę (1837-1904). Poprzez wykorzystywanie takich narzędzi jak: pamflety i ulotki polityczne, plakaty wyborcze, organizowanie mityngów wyborczych w wielu miastach, budowanie kompleksowej strategii wyborczej, swoistych planów działania czy wreszcie pisanie specjalnych przemówień dla kandydata na prezydenta, Hanna stał się prekursorem współczesnego konsultingu politycznego, a jego samego zaczęto określać jako tzw. menadżera kampanii (campaign manager).

Początki

Wszystko zaczęło się w Stanach Zjednoczonych. To właśnie tutaj korzeniami sięga, nowy, dynamicznie rozwijający się rynek usług konsultingu politycznego. Za pierwszą osobę, która można określić jako konsultanta politycznego, uważa się Marcusa Alonzo Hannę (1837-1904). Hanna, który służył jako kwatermistrz podczas wojny secesyjnej, dał się poznać jako świetny organizator i przedsiębiorca. Był mistrzem negocjacji. Przed wejściem na scenę polityki zajmował się działalnością gospodarczą, m. in. przemysłem metalowym i węglowym, na czym dorobił się pokaźnego majątku.

W 1880 roku Hanna, zaangażował się w kampanię na rzecz republikańskiego senatora Johna Shermana, próbującego zdobyć nominację swojej partii na urząd prezydenta. Mimo tego, że kampania zakończyła się niepowodzeniem Hanna nie zraził się polityką. Tymczasem jego działalność wzbudziła zainteresowanie Williama McKinleya, ubiegającego się o fotel gubernatora stanu Ohio. Przy jego pomocy, McKinley zdobył urząd gubernatora, a Hanna został szefem jego doradców.

W 1896 roku McKinley przy pomocy Hanny zdobył nominację partii republikańskiej, w zbliżających się wyborach prezydenckich. To na potrzeby tej właśnie kampanii, Hannie jako Przewodniczący Komitetu Republikanów, udało uzbierać się, oszałamiającą jak na tamte czasy sumę 3,5 mln dolarów. W sztabie wyborczym pracowało około 1400 osób. Poprzez wykorzystywanie takich narzędzi jak: pamflety i ulotki polityczne, plakaty wyborcze, organizowanie mityngów wyborczych w wielu miastach, budowanie kompleksowej strategii wyborczej, swoistych planów działania czy wreszcie pisanie specjalnych przemówień dla kandydata na prezydenta, Hanna stał się prekursorem współczesnego konsultingu politycznego.

Kampania McKinleya, przeszła do historii jako rewolucyjna, w której wykorzystano nowe techniki reklamowe. Samego Hannę określono tzw. menadżerem kampanii (campaign manager). W 1900 roku Marcus A. Hanna, został wybrany do senatu. Znajdował się na fali wznoszącej. W 1904 roku, kiedy wydawało się, że ma duże szanse na to, aby uzyskać nominacje w wyborach prezydenckich, nagle zmarł. Przyczyna śmierci jak się okazało pozniej, był dur brzuszny. 

Pierwsza firma 

Pierwszą profesjonalną firmą, świadcząca usługi w dziedzinie konsultingu politycznego była założona w 1933 roku w Kalifornii Campaigns Inc. Założycielami firmy było małżeństwo dziennikarzy, Clem Whitaker oraz Leone Baxter. Whitaker i Barter stała się jedną z najlepszych i najbardziej znanych firm w dziedzinie konsultingu. Chociaż małżeństwo, nie uniknęło też powadzenia tzw. brudnej kampanii (smear campaign). Whitaker i Baxter byli też pionierami, jeżeli chodzi o konstruowanie wizerunku publicznego polityków. Przekaz miał być dostosowany tak, aby wzbudzić zainteresowanie wyborców. Uzasadniali to następująco: ?Przeciętny Amerykanin nie chce się uczyć, nie chce wysilać swojego umysłu, nie chce także pracować tak aby być dobrym obywatelem. Ale każdy Amerykanin lubi rozrywkę. Lubi filmy, tajemnice, fajerwerki i parady. Więc, jeśli nie możesz stawiać na walkę, postaw na show?.

Byli uznawani za specjalistów od ?sprzedawania? kandydatów w mass mediach. Sceptycznie odnosili się do wykorzystywania ochotników ? wolontariuszy podczas kampanii. Według nich kampania musiała mieć swoje tempo, indywidualny rytm, a przede wszystkim być cały czas monitorowana. Wprowadzili do świata polityki metody i narzędzia wykorzystywane w świecie reklamy i public realtions. Działali też dla wielu firm, a także dla Amerykańskiego Stowarzyszenia Medycznego, zwalczając pomysły zarówno, Franklina D. Roosevelta jak i Harry S. Trumana, dotyczące systemu ubezpieczeń społecznych.

Oprócz tego zajmowali się fundraisingiem, czyli zbieraniem pieniędzy na potrzeby kampanii wyborczych. To Whitaker i Baxter, wprowadzili nowe metody zarządzani finansami. Uważali, że najlepiej 75 % funduszy na kampanie, jest wydawać w ciągu ostatnich trzech tygodni przed terminem wyborów, wtedy bowiem wyborcy (na co dzień zajmujący się innymi sprawami niż polityka) zwracają uwagę na kampanie wyborczą i w efekcie podejmują decyzję wyborcza. Ich klientami był gubernator Earl Warren (późniejszy sędzia sądu) najwyższego, prowadzili też kampanie prezydencką dla Dwighta Eisenhowera.

Jestem konsultantem politycznym 

Tak siebie określił Amerykanin Joseph Napolitan, legenda konsultingu politycznego. Wobec tego niektórzy to właśnie jego uważają za pierwszego konsultanta politycznego. Doradzał kandydatom politycznym od 1956 roku. Pracował na wszystkich kontynentach. Wśród jego klientów byli m. in. prezydenci: John F. Kennedy, Lybdon B. Johnson oraz wiceprezydent Hubert H. Humprey (USA) czy Valery Giscard D?Estaign, prezydent Francji. Amerykański magazyn PR Week magazine określił Napolitana, jednym ze stu najbardziej wpływowych ludzi public relations XX wieku. Pew Foundation uznała go za jednego z ośmiu konsultantów politycznych, którzy wnieśli największy wkład w rozwój konsultingu politycznego. W 1968 roku podczas spotkania konsultantów z 15 krajów w Paryżu, Joseph Napolitan i Michel Bongrand postanowili założyć Międzynarodowe Stowarzyszenie Konsultantów Politycznych (IAPC).

Rok później Napolitan założył Amerykańskie Stowarzyszenie Konsultantów Politycznych (AAPC). W 1996 roku w Wiedniu, przy jego współudziale powstało Europejskie Stowarzyszenie Konsultantów Politycznych (EAPC), będące filią IAPC, które dzisiaj liczy 68 członków z takich krajów jak: Angola, Argentyna, Austria, Dania, Finlandia, Francja, Gruzja, Hiszpania, Holandia, Litwa,  Niemcy, Portugalia, Rumunia, Rosja, Słowenia, Stany Zjednoczone, Szwecja, Szwajcaria, Turcja ,Wielka Brytania, Włochy. Celem wszystkich stowarzyszeń jest zarówno pogłębianie wiedzy w dziedzinie konsultingu, jak i wspólne reprezentowanie interesów a przede wszystkim jeżeli chodzi o IAPC i EAPC, tworzenie w świadomości nowego zawodu ? konsultanta politycznego.

Współczesny konsulting polityczny 

Lata 90 XX wieku, odznaczyły się znacznym wzrostem wykorzystywania w działalności politycznej narzędzi i technik marketingu politycznego, a co za tym idzie korzystania z usług profesjonalnych konsultantów politycznych, dysponujących wiedzą w tej dziedzinie. Zawód konsultanta powoli zajmuje powoli poczesne dla niego miejsce. Rośnie też świadomość istnienia tego typu dziedziny. Politycy także coraz częściej ufają konsultantom, zdając sobie sprawę, że poprzez korzystanie z ich usług są w stanie optymalizować swoje działania. Znani konsultancki polityczni zarabiają krocie, ale także ich klienci otrzymują profesjonalny pakiet usług.

Efektem jest realizacja zamierzonych planów. Jednym z współczesnych najbardziej znanych konsultantów politycznych jest James Carville. Jego nazwisko stało się sławne po, kampanii prezydenckiej z 1992 roku, w wyniku której gubernator Arkansas Bill Clinton objął urząd Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Carvill odpowiadał za strategię kampanii wyborczej. W 1993 roku AAPC uhonorowało go nagrodą dla najlepszego menadżera roku. Sukces pozwolił mu na pracę poza granicami kraju. Na liście klientów Carvilla znajdują się m. in. Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder, Tony Blair z brytyjskiej Partii Pracy, Ehud Barak, były premier Izraela, prezydenci RPA Nelson Mandela i Thabo Mbeki, premier Grecji Constantin Mitsotakis, czy senator Edward M. Kennedy.

W 2004 roku w ostatniej chwili, zaangażowano go w kampanii prezydenckiej Johna Kerry?ego, kandydata z ramienia Partii Demokratycznej. Jak się okazało, było już niestety za późno. Zapotrzebowanie na konsulting wciąż rośnie. Współczesna polityka jest zjawiskiem wieloaspektowym, w którym nie tak łatwo się połapać. Każdy, kto planuje podejmowanie działalności politycznej powinien o tym wiedzieć.

Podziel się
Przeczytaj również
Komentarze

Nasi partnerzy

© 2019 Fundacja Wspierania Inicjatyw Młodzieżowych 4YOUth. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wydawca serwisu Marketing Polityczny na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b) ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631, Nr 94, poz. 658 ze zm.), wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów zamieszczonych na portalu www.marketingpolityczny.org jest zabronione.