Baza wiedzy

Szkolenia

Aktualności  Social media

Facebook wchodzi do polityki?

Marketing Polityczny, 17 maja 2013 r.

"Forward Us" to nowy projekt polityczny założyciela Facebooka.
"Forward Us" to nowy projekt polityczny założyciela Facebooka.

11 kwietnia 2013 roku Mark Zuckerberg, założyciel i główny udziałowiec portalu społecznościowego Facebook wraz z innymi liderami z Doliny Krzemowej, powołał do życia polityczną grupę, której celem ma być dążenie do zmiany obecnej polityki imigracyjnej USA, aktywne działania na rzecz edukacji oraz inicjowanie inwestycji na polu badań naukowych. Czy to początek politycznej kariery Facebooka i jego założyciela?

Polityczny facebook

O roli jaką w polityce mogą odgrywać portale społecznościowe przekonaliśmy się chociażby podczas ostatniej tzw. arabskiej wiosny. Należy bowiem przypomnieć, iż początkiem masowych wystąpień społecznych podczas rewolucji w Egipcie w 2011 była akcja zorganizowana 25 stycznia 2011 o nazwie „Dzień Gniewu” (ang. Day of Anger, Day of Wrath lub Day of Revolt). Akcja  została zainicjowana przez Ruch 6 Kwietnia, antyrządową, prodemokratyczną grupę młodzieży dążącą do demokratyzacji życia społecznego w Egipcie, czego zaczynem miało stać się podanie do dymisji przez urzędującego wówczas Prezydenta Egiptu Hosni Mubaraka. Główną rolę w tych wydarzeniach odegrały właśnie portale społecznościowe: Facebook oraz Twitter, jedyne media które pozostawały poza kontrolą rządu.

Coraz poważniejsza rola jaką odgrywają portale społecznościowe, w życiu politycznym obywateli chociażby USA, została także dostrzeżona przez władze rządowe. Mark Zuckerberg wraz z innymi liderami z Doliny Krzemowej (m. in. z Stevem Jobsem) był gościem oficjalnych kolacji organizowanych przez Prezydenta USA Baracka Obamę. Sam fakt zaproszenia twórcy Facebooka oczywiście miał pokazać, iż w opinii Obamy, założyciel Facebooka odniósł on sukces i należy do liderów biznesu nie tylko z Doliny Krzemowej. Co prawda sam Barack Obama nie krył, iż tego typu spotkanie umożliwi mu lepsze zrozumienie oczekiwań przedsiębiorców ? liderów amerykańskiej oraz światowej gospodarki. Z drugiej strony, trudno zignorować fakt, iż portal społecznościowy stworzony przez Zuckerberga ma ponad 1 mld użytkowników, a w związku z tym możliwości prowadzenia kampanii i agitacji stają się więc ogromne. Sam profil prezydenta Barack Obamy na FB ?lubi? ponad 35,5 mln osób. Dzisiaj zatem chyba nikt nie będzie kwestionował tego, iż  w działalności politycznej, ignorowanie siły jaką stanowią użytkownicy Facebooka byłoby co najmniej nierozsądne. To samo dotyczy osoby która stoi na czele tego największego portalu społecznościowego na świecie.

Walka z polityką rządu?

Informacja o założeniu przez Zuckerberga ?Forward Us? (www.fwd.us) (bo tak brzmi oficjalna nazwa tej politycznej inicjatywy) została przekazana przez samego założyciela Facebooka w artykule opublikowanym przez niego 11 kwietnia 2013 roku w ?The Washington Post? . Zuckerberg stwierdził, iż USA potrzebują nowego podejścia do polityki imigracyjnej. To nowe podejście ma obejmować, m. in. oferowania utalentowanym, wykształconym imigrantom szansy na uzyskanie obywatelstwa. Jak stwierdził Zuckerberg: ?Mamy dziwną politykę imigracyjną, jak na naród imigrantów [?], to jest polityka która nie odpowiada wymaganiom współczesnego świata?. Zuckerberg którego sami dziadkowie byli imigrantami stwierdził, iż: ?trzeba pozwolić przyciągnąć do nas (USA) najbardziej uzdolnione i pracowite jednostki, bez względu na to gdzie się urodziły.? W swoim artykule, Zuckerberg wezwał do walki o wyższe standardy nauczania, koncentrację na badaniach naukowych, nowych technologiach, inżynierii oraz matematyce. Samym celem nowej organizacji ?Forward Us? ma być zaś stworzenie w USA gospodarki opartej na wiedzy, która zapewni więcej miejsc pracy, będzie sprzyjała innowacjom i inwestycjom. Wśród grupy wspierającej organizację są m. in. CEO (Chief Executive Officer) portalu LinkedIn Reid Hoffman, znany inwestor John Doerr, były CEO Googla Eric Schmidt, CEO Netflixa Reed Hastings, CEO Yahoo Marissa Mayer, CEO Zyngi Mark Pincus, czy były szef CEO Groupona Andrew Mason.  Grupa ma skoncentrować się obecnie na pracach w Kongresie mających przygotować reformę prawa imigracyjnego.

Chociaż, Zuckerberg nie deklaruje aktywnego włączenia się w politykę (tworzenie organizacji politycznej walczącej o miejsca w Kongresie), takiej możliwości nie można całkowicie wykluczyć. Czyżby zatem stworzenie przez założyciela Facebooka nowej organizacji politycznej miało być początkiem do zrewolucjonizowania całej działalności politycznej? Stworzony przez Zuckerberga portal społecznościowy oferuj bowiem ogromne możliwości. Wyobraźmy sobie bowiem tworzenie za pośrednictwem Facebooka lokalnych (krajowych) organizacji politycznych tworzących jedną wielką sieć osób wyznających te same wartości. Czy zatem ?Forward Us? będzie tylko początkiem politycznej kariery Facebooka? Odpowiedź na to pytanie poznamy szybciej, niż nam się wydaje.

Podziel się
Przeczytaj również
Komentarze

Nasi partnerzy

© 2020 Fundacja Wspierania Inicjatyw Młodzieżowych 4YOUth. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wydawca serwisu Marketing Polityczny na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b) ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631, Nr 94, poz. 658 ze zm.), wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów zamieszczonych na portalu www.marketingpolityczny.org jest zabronione.