Baza wiedzy

Szkolenia

Rozmowa  Konsulting

Docenić konsultanta. Ion Razvan z Rumunii

Marketing Polityczny, 5 czerwca 2007 r.

Ion Razvan
Ion Razvanźródło: własne

Politycy z czasem nabiorą zaufania do konsultantów i zaczną korzystać z ich usług w większej skali niż to ma to miejsce dotychczas. Powód? Docenią korzyści, które mogą otrzymać. Muszą zacząć się uczyć jak naprawdę ?uprawiać politykę? wtedy konsultanci im w tym pomogą – Ion Razvan w rozmowie z MP.

MP: Jak w Rumunii definiuje się marketing polityczny? Czy jest on dyscypliną naukową? Czy istnieją zatem wydziały oferujące studia w zakresie marketingu politycznego?

Ion Razvan: Marketing polityczny nie jest jeszcze dyscypliną naukową w pełnym tego słowa znaczeniu. Pozostaje jedynie specjalizacją czy raczej wypadałoby powiedzieć profesją osób, które się nim zajmują. Głęboko wierzę jednak w to, że system edukacyjny a zarazem politycy dostrzegą korzyści jak ważną rzeczą jest znajomość jego zasad a zarazem instrumentów które oferuje. Właściwa komunikacja polityczna musi uwzględniać jego przykazania.

Co do wydziałów ? niestety ale jeszcze się ich nie doczekaliśmy. Podejmowane są próby wykładania tego przedmiotu ale na wydziałach ekonomii. Nie jest on jednak akademicką specjalizacją. Pozostaje zwykłym przedmiotem.

Jak jest zatem z konsultingiem politycznym? Czy rumuńscy politycy korzystają z usług oferowanych przez konsultantów?

Konsulting polityczny to inna historia. Zasadniczo rumuńscy politycy nie korzystają z tego typu usług. Jeżeli już decydują się na skorzystanie z ich oferty to niestety nie słuchają się do ich zaleceń. Głównym powodem jest nadal głębokie przeświadczenie o tym, że ?i tak my wiemy lepiej?. Od ostatnich wyborów można zaobserwować jednak zmiany. Nie są one na tyle poważne żeby mieć powody do triumfu. Zresztą gdyby Pan zobaczył rumuńskich polityków podczas przemówień na sali parlamentarnej czy w telewizji zobaczył by Pan, że potrzebują pomocy ? potrzebują konsultantów. Dzisiaj mamy jednak taką sytuację, że większość z nich nie wie kim oni są. Z czasem jednak nabiorą zaufania do konsultantów i zaczną korzystać z ich usług w większej skali niż to miało miejsce dotychczas. Powód? Docenią korzyści które mogą otrzymać. Do tej pory jedną z idei która przyświecała rumuńskim politykom przez wiele lat było wykorzystywanie pieniędzy (zgodnie zresztą z zasadą ekonomii ? wydać mało, zyskać dużo) w celu zniszczenia reputacji dobrze zapowiadający się polityków. Uważam jednak, że zrozumieli oni, że język debaty publicznej się zmienia i trzeba podejść do zjawiska polityki (walki politycznej) z innej strony. Widziałem jak efektywne wykorzystywanie komunikacji w polityce przez ludzi, którzy podchodzą do tego z pasją może zmienić kurs historii.

Jak dużą grupę w Rumunii stanowią konsultanci polityczni? Czy raczej są to pojedyncze osoby czy istnieją też firmy które oferują tego typu usługi?

Szczerze mówiąc oprócz mnie znam jedynie jednego konsultanta politycznego z Rumunii, który doradzał byłemu prezydentowi. Poza tym tak naprawdę rynek daje nieograniczone możliwości ale co z tego skoro politycy nie zdali sobie sprawy z tego co możemy im zaoferować. Musimy poświęcić jeszcze sporo czasu na to aby wyedukować naszą klasę polityczną.

Jedną z firm świadczących usługi konsultingu politycznego jest założona przez Pana Razvan Ion Consulting. Czy mógłby nam Pan opowiedzieć cos więcej o swojej działalności?

Razvan Ion Consulting to mała firma która pracuje dla polityków mniej znanych i tych bardziej. Zazwyczaj jednak poświęcamy się pracy dla polityków których określamy jako ?wschodzące gwiazdy?. Lubimy z nimi pracować. Wielką satysfakcje daje nam przyglądanie się jak postępuje rozwój ich kariery, kiedy zaczynając od młodego i niedoświadczonego polityka przekształcają się w poważnych aktorów sceny politycznej a wszystko to dzięki naszej pomocy. Z niektórymi z nich naprawdę to robimy! Myślę, że nasza praca spowoduje radykalną zmianę – oczywiście na lepsze ? jeżeli chodzi o polityczną atmosferę w Rumunii. Z drugiej strony jesteśmy otwarci na pracę z politykami z innych krajów. Nasi świetnie wykształceni ludzie nie mają problemu z tym aby pracować dla kandydata z jakiegokolwiek zakątka świata. Nasza firma ma także dział, który zajmuje się doradztwem dla firm które planują rozpocząć inwestycje w Rumunii lub już funkcjonują na tym rynku.

Podziel się
Przeczytaj również
Komentarze

Nasi partnerzy

© 2020 Fundacja Wspierania Inicjatyw Młodzieżowych 4YOUth. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wydawca serwisu Marketing Polityczny na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b) ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631, Nr 94, poz. 658 ze zm.), wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów zamieszczonych na portalu www.marketingpolityczny.org jest zabronione.